Zakładanie spółek – Polska vs. Estonia

, , 2 komentarze

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie i prowadzenie działalności poza granicami swojego ojczystego kraju. Wielu z nich kieruje się właśnie w stronę Estonii- aktualnie najmniej zadłużonego państwa w Unii Europejskiej. Estonia podobnie jak Polska jest państwem, która należała do sfery wpływów ZSRR, z tą różnicą, że jako pierwsza od tego wpływ się uniezależniła. Gospodarka Estonii jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek spośród państw europejskich, a od 1995 roku corocznie notuje się wzrost na poziomie pięciu procent.

Dzięki zmodernizowaniu systemu podatkowego, następuje szybka prywatyzacja i restrukturyzacja, nastąpił wpływ kapitału zagranicznego oraz znacznie zliberalizowano przepisy handlowe i celne. Wszystko to zaowocowało unowocześnieniem gospodarki, zwłaszcza sektora przemysłowego i usług, w którym zatrudnienie wynosi aż 69 procent – komentuje jeden z pracowników bloga firmawestonii.pl. Najważniejsze w sektorze usługowym są tranzyt, technologie informacyjne i telekomunikacja. Nie bez powodu Estonia zajmuje stanowisko lidera w dziedzinie nowych technologii, usług cyfrowych czy administracji, zwłaszcza ich wykorzystania w życiu codziennym, właśnie tam e-usługi są na porządku dziennym.

To właśnie z Estonii pochodzi popularny komunikator, który pozwala setkom tysięcy ludziom przezwyciężać każdego dnia dzielącą ich odległość, a mowa tu oczywiście o Skype. Na sukces ekonomiczny Estonii składa się także, przejrzysty rynek oraz system opodatkowania i stosunkowo niskie stawki podatkowe, a zarazem przewidywalność tych przepisów. Wszystko to sprawia, że Estonia jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla zagranicznych inwestorów, nie bez powodu zakładających swoje przedsiębiorstwa właśnie w tym nadbałtyckim kraju.

 

2 komentarze

 1. Alan87

  27 marca 2017 11:31

  Nie od dziś wiadomo, że w Estonii jest o wiele lepiej niż w Polsce. U nas to robią wszystko, aby Ci się odechciało prowadzić firmę, a tam jest wręcz przeciwnie. Podoba mi się to!

  Odpowiedz
 2. Radok

  27 marca 2017 11:40

  Estonia to raj dla przedsiębiorców. Nie ma co o tym nawet dyskutować. Pewnie niedługo wszyscy tam uciekną.

  Odpowiedz

Odpowiedz