Jak naprawdę wyglądają zarobki u freelancerów? Zobacz!

, , 2 komentarze

Niektórzy freelancerzy twierdzą, że do zawodu przyciągnęła ich swoboda i elastyczność czasu pracy, jak również w zakresie finansów. Jednak czy tak zwane wolne zawody gwarantują realną stabilność finansową? Gdy trafi ci się współpraca z klientem, który podreperował twój budżet, możesz mieć pokusę szybkiego wydania wyższej niż zwykle kwoty na zakupy.

Zarobki w wolnym zawodzie

Rzadko kiedy bywa tak, że miesięczne dochody freelancera są podobne. Z reguły co miesiąc podpisujesz umowy na inną kwotę. Jak w takiej różnorodności znaleźć strategię na oszczędzanie i nie być zaskoczonym nagłymi wydatkami? Żeby nieco zapanować nad tym, co wypływa z portfela, warto obserwować swoje dochody z kilku ostatnich miesięcy. Na tej podstawie ustalisz jaka jest minimalna kwota twojego zarobku. Możesz ją potraktować jako miesięczną pensję. Wszystko, co otrzymasz ponad tę sumę, potraktuj jako kwoty dodatkowe, które możesz odłożyć na inne konto. Przydadzą się na czas mniej stabilnych zarobków lub ewentualne inwestycje. Do takich przetasowań warto mieć dwa numery konta w obrębie jednego banku, aby jedno z nich pełniło funkcję wirtualnej skarbonki. Warto również zadbać o to, aby awaryjne wydatki nie pozostawiły cię bez przysłowiowego grosza przy duszy a planowane drobiazgi nie okazały się przepłacane. Nie bez powodu Anglicy mawiają, że największe statki toną przez małe dziury.

Sprawdź, na co wydajesz

W domowym budżecie jest miejsce na wydatki stałe i dodatkowe. Czynsz, media, opłaty, raty, oraz jedzenie to rzeczy, na które musisz znaleźć pieniądze, rozrywka, kultura i zdrowie nieraz muszą poczekać. Jeśli nie masz kontroli nad swoimi wydatkami i nie potrafisz zarządzać własnymi finansami, poszukaj pomocy. Istnieją różne aplikacje, na przykład na androida, które umożliwiają ci monitorowanie przychodów i wychodów – analizuje właściciel bloga o pracy zdalnej spoza Polski zdolnizdalnie.pl. Najlepiej, aby do listy, którą w ten sposób tworzysz, dopisywać wszystko bezpośrednio po dokonaniu zakupów, masz wtedy pewność, że będzie kompletna. Zapisuj swoje finansowe ruchy, staraj się także co miesiąc odłożyć choć niewielką kwotę. To dobry nawyk, którego warto się trzymać.

Gdzie szukać oszczędności

Mimo, że freelancer raczej nie posiada własnej działalności gospodarczej, czyli nie jest zobowiązany do comiesięcznych, sporych danin wobec państwa, może pomyśleć o obniżenie kosztów „firmowych”. Gdzie znajdują się te dziury, które podtapiają wspomniany statek? To wydatki na sprzęt techniczny, narzędzia, potrzebne do pracy, subskrypcje i abonamenty. Kwoty niewielkie, ale zsumowane razem robią wrażenie. Na początek możesz ograniczyć drukowanie. Zaoszczędzisz i papier i toner do drukarki. Pomyśl o „bezpapierowym” płaceniu za rachunki tam, gdzie możesz dokonać płatności elektronicznie. Ogranicz podróże służbowe i postaw na pracę prawie wyłącznie zdalną. Dobrą opcją na kontakt z klientem są także wideokonferencje przez Skype, przekonaj do tego pomysłu niezdecydowanych. Szukaj tańszych zamienników, również jeśli chodzi o sprzęt. Coraz więcej sklepów oferuje używany sprzęt osób prywatnych i poleasingowy, czasem trafia się okazja uzyskania dodatkowej gwarancji na oferowane w ten sposób urządzenia.

 

2 komentarze

 1. Mnka090

  27 marca 2017 11:28

  Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe tzn. oszczędzanie u freelancerów. Trzeba się kilka razy przejechać, aby faktycznie uznać, że plan wydawania pieniędzy jest potrzebny. Zarobki jednak są różne z miesiąca na miesiąc, wiadomo.

  Odpowiedz
 2. Migdalka

  27 marca 2017 11:39

  Znam freelancerów, którzy naprawdę dużo zarabiają. Mają lepiej niż jak by byli na etacie. Podziwiam ich.

  Odpowiedz

Odpowiedz